تفاوت مغز زنان و مردان در چیست ؟

تحقیقات فراوانی پیرامون موضوع این نوشتار انجام شده است.دانشمندان اکنون تفاوت مغز زن و مرد را میدانند.

تفاوت آناتومیک مغز زنان و مردان :

1- سلولهای مغز زنان نسبت به مردان هم کمتر است و هم کوچکتر ولی ارتباط بین سلولهای عصبی در زنان نسبت به مردان بیشتر است.این میتواند به هیکل بزرگتر و قوی تر مردان مربوط باشد چون مردان برای حرکت عضلاتشان به سلولهای بیشتری دارند.

2- لوب آهیانه تحتانی (inferior parital lobe) به طور قابل ملاحظه ای در مردان بزرگتر است.این ناحیه ی متقارن که در بالای گوشها قرار گرفته در آلبرت انیشتین و سایر فیزیکدانان و ریاضی دانان بزرگ جهان اندازه ی بسیار بزرگی داشته است.بنابراین این ناحیه ی مغز برای اعمال ریاضی به کار میرود.

3- دو لوب پیشانی و گیجگاهی در زنان نسبت به مردان بزرگتر است.کار این نواحی با زبان و ارتباط از طریق صحبت کردن ارتباط دارد.(علت پرحرفی زنان ).در هنگام حرف زدن ، این ناحیه (پیشانی و گیجگاهی ) از مغز در مردان فقط در یکی از نیم کره ها فعال میشود ولی در زنان ، هر دو نیمکره فعالیت میکند.

مغز زنان

مغز مردان

 

منشاء این تفاوتها

در دوران ماقبل تاریخ به دلیل نقش متفاوت زنان و مردان در جامعه ، در سالیان دراز ، با انتخاب طبیعی این تفاوتها به وجود آمده است.

 

آثار این تفاوتها در ظاهر

تابحال هیچ مطالعه ای درمورد هوش کلی زن و مرد انجام نشده ولی این تفاوتها به اثبات رسیده:

برتریهای ذهنی مردان :

1-توانایی بهتر برای محاسبات ریاضی 2-جهت یابی در فضا و درک سه بعدی بیشتر ( علت اینکه مردان توانایی بیشتری در پارک کردن ماشین دارند همین است) 3- مستقل بودن

برتریهای ذهنی زنان :

 1- قدرت ارتباط بیشتر 2-تشخیص بهتر مفاهیم عاطفی 3- ارتباطات عاطفی هنرمندانه 4- زبان محاوره 5-تقدیر بیشتر زیبایی و زیبایی نگری بیشتر 5- توجه بیشتر به جزئیات

نظرات

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای اسپادان سلامت محفوظ می باشد.بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است.