واریس پا چیست ؟ نکاتی برای درمان واریس پا و وریدهای عنکبوتی

واریس پا و ورید عنکبوتی چیست- وقتی سن انسان زیاد میشود ، خطوط بنفش رنگ و متورمی در پا دیده میشود.این خطوط همان رگهای پیچ خورده هستند که در 60 درصد بالغین ممکن است دیده شود.به این حالت واریس پا میگویند.اگر میخواهید بدانید واریس پا چگونه ایجاد میشود ، اگر میخواهید راه از بین بردن آن را بدانید ادامه ی متن را بخوانید.
بعد از مطالعه میتوانید توسط این لینک اطلاعات خود را محک بزنید

عروق عنکبوتی چیست ؟

عروق عنکبوتی همان عروق ریز و پیچ خورده ای هستند که در زیر پوست دیده میشوند.ممکن است قرمز ، بنفش یا آبی باشند.چون شبیه تار عنکبوت هستند به آنها وریدهای عنکبوتی میگویند.البته این حالت با واریس فرق دارد.

وریدهای عنکبوتی

 

 

وریدهای واریسی چیست ؟

وریدهای واریسی ، سیاه ،بزرگ و متورم هستند و همانند لوله های درشت به نظر میرسند.این عروق میتوانند همه جای بدن متسع شوند ولی بیشتر در ناحیه پا دیده میشوند.

واریس پا

 

 

علت ایجاد وریدهای واریسی یا عنکبوتی چیست؟

در وریدهای طبیعی ما دریچه های یکطرفه ای وجود دارد که باعث جلو راندن خون به سمت قلب میشوند.این دریچه ها خون را ابتدا به سمت وریدهای عمقی و سپس قلب هدایت میکنند.در اطراف این عروق عضلات وجود دارند که به این عروق فشار میآورند و باعث میشوند خون در رگ حرکت کند.منتهی دریچه های یکطرفه نمیگزارد خون به سمت پایین حرکت کند و فقط خون ناچار است به سمت قلب حرکت کند.(در حالت طبیعی).
ولی بعضی اوقات این دریچه ها عیب پیدا میکنند و دیگر یکطرفه نیستند ، برای همین خون به سمت پایین جریان میابد و در سیاهرگهای پا جمع میشود ، در این حال سیاهرگها گشاد شده و متورم به نظر میرسند.

علت ایجاد واریس

 

 

چه کسانی واریس و ورید عنکبوتی میگیرند؟

– زنان نسبت به مردان مستعد ترند.
– کسانی که زیاد میاستند مثل معلمان و پرستاران مستعد ترند.
– پیری ، حاملگی ، چاقی ، عوامل ژنتیکی نیز فرد را مستعد تر میکند.

علائم واریس و وریدهای عنکبوتی.

– احساس درد و سوزش
– احساس سنگینی ، خارش ، سوزش و تپش در محل درگیر
– برجسته شدن و ورم کردن عروق
– ممکن است کبودی پوست نیز وجود داشته باشد.

علائم واریس پا

 

 

عوارض ثانویه ی واریس و وریدهای عنکبوتی

ممکن است باعث ایجاد زخم و لخته های دردناک در ناحیه زانو شوند.

عوارض ثانویه واریس-زخم

 

تشخیص واریس و وریدهای عنکبوتی

پزشک به راحتی با نگاه به پای شما میتواند این دوبیماری را تشخیص دهد.او میتواند با نگاه به رنگ پوست ، عروق ورم کرده و … بیماری را تشخیص دهد.واریس و وریدهای عنکبوتی نیاز به درمان ندارند مگر اینکه باعث زخم و ناراحتی و خونریزی شوند.پس اگر واریس شما را اذیت میکند یا ظاهر هیکل شما را بیریخت کرده پس برای درمان اقدام کنید.

تشخیص واریس و وریدهای عنکبوتی

 

 

درمان واریس پا و واریس عنکبوتی : جورابهای مخصوص

ساده ترین درمان برای این دو بیماری پوشیدن جورابهای مخصوص است.این جورابها جریان خون را زیاد میکنند و احساس درد را از بین میبرند.شما میتوانید این جورابها را از داروخانه ها و مغازه های فروش محصولات طبی تهیه کنید.

جوراب واریس پا

 

درمان : تغییر سبک زندگی

قدم زدن و کم کردن وزن میتواند به بهبود واریس پا و واریس عنکبوتی کمک کند.سعی کنید همیشه غذای کم نمک بخورید.در هنگام خواب سعی کنید زیر پایتان بالش بگزارید تا پایتان بالاتر از بدن قرار گیرد.

درمان واریس پا

 

درمان : اسکلروتراپی

اگر با رعایت موارد بالا در خانه هنوز هم احساس ناراحتی میکنید ، باید اقدام به درمان کلینیکی کنید.
اسکلروتراپی میتواند 80 درصد عروق واریسی و عنکبوتی را برطرف کند.در این روش دکتر ماده ای را به داخل رگ تزریق میکند که باعث سفتی دیواره ی عروق میشود.این کار نیازمند تجربه و تخصص بالا است تا از عوارض احتمالی جلوگیری کند.ماده ی تزریقی خیلی سوزش آور است.

درمان واریس پا اسکلروتراپی

 

اسکلروتراپی : بعد و قبل

بعد از اسکلروتراپی حدود 4 هفته طول میکشد تا واریس عنکبوتی بهبود یابد ولی بهبودی واریس معمولی ممکن است تا 4 ماه طول بکشد.

 

اسکلروتراپی بعد وقبل

 

درمان : لیزر درمانی

لیزر درمانی میتواند عروق واریسی کوچک و عروق عنکبوتی را از بین ببرد . برخی از عوارض لیزر درمانی عبارتند از : تغییر رنگ پوست ، باقی گذاشتن اسکار.

درمان واریس عنکبوتی با لیزر

 

لیزر درمانی : قبل و بعد

لیزر خیلی کندتر از اسکلروتراپی جواب میدهد و ممکن است 4 ماه وقت نیاز داشته باشد.همچنین از بین رفتن کامل نمای عروق ممکن است 1 تا دو سال طول بکشد.

لیزر درمانی قبل و بعد از

 

درمان : جراحی رگ

عروق بزرگی که با اسکلروتراپی و لیزر درمانی نمیشود آنها را برطرف کرد نیازمند جراحی هستند.در عمل جراحی قسمتهای خراب رگ را برمیدارند و یا رگ را کامل میبندند.این عمل نیازمند بی حسی موضعی یا بیهوشی میباشد.

جراحی واریس

 

جراحی رگ : قبل و بعد

این روش به بستری نیاز ندارد ولی ممکن است 2 -3 روز در بیمارستان بستری شوید.

جراحی رگ قبل و بعد

 

پیشگیری از واریس پا و ورید عنکبوتی

ورزش منظم میتواند از ابتلا به این دو بیماری جلوگیری کند.ورزش کاهش وزن میشود و عضلات پایتان را قوی میکند تا خون را بهتر پمپاژ کنند.
اگر به خاطر شغلتان زیاد میایستید سعی کنید قدم بزنید و یا عضلات پایتان را هر از چند گاهی منقبض کنید تا خون بهتر پمپاژ شود.
اگر حامله هستید سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید و هرگز به پشت نخوابید.

 

 

 

نظرات

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای اسپادان سلامت محفوظ می باشد.بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است.