-طب سوزنی چینی-درمانی همه جانبه برای درد و دیگر بیماریها(قسمت اول)

 طب سوزنی چینی (acupuncture) چیست؟

اکوپانکچر یا طب سوزنی چینی یک روش شفابخشی خیلی قدیمی از چین باستان است که تیغهایی در نقاط خاصی از بدن فرو برده میشود.عمدتا برای سرکوب درد استفاده میشود ولی روشهای درمانی دیگر نیز دارد.بیشتر از 3 ملیون امریکایی طب سوزنی چینی انجام میدهند.اما در کشورهای دیگر بیشتر است،به عنوان مثال در فرانسه از هر 5 نفر،یک نفر اپانکچر انجام داده.

 

اکوپانکچر چه کار میکند؟

به نظر میرسد طب طب سوزنی چینی با تحریک 14 نقطه خاص جریان انرژی حیاتی بدن را فعال میکند.دانشمندان میگویند طب سوزنی چینی درد کش طبیعی که اندورفین نام دارد را زیاد میکند.همچنین جریان خون به عضو را بهبود میدهد. شکاکان میگویند هیچ اثری روی بدن ندارد و بهبودی بدن به خاطر تلقینات ذهنی فرد است.

نقاط فشار طب سوزنی چینی

آیا طب سوزنی چینی آسیب رسان است؟

تیغهای طب سنتی چینی خیلی ریز هستند و معمولا دردی ندارند یا در هنگام فرو بردن درد کمی ایجاد میکنند.بهر حال این تیغها میتوانند سرخی و تورم خیلی ضعیف و ناچیز ایجاد کنند.

تیغهای طب سوزنی چینی

 

هدف درمان : درد کمر

اگر درمانهای استاندارد نتوانسته باعث بهبود کمردردتان شود حتما روشهای سنتی را امتحان کنید.در یک مطالعه ای که روی دو گروه انجام شد افرادی که طب سنتی چینی انجام داده بودند نسبت به کسانی که با روشهای معمول تحت درمان بودند درد کمرشان بهبودی بیشتری را نشان میداد.

طب سوزنی چینی برای درمان کمردرد

 

 

هدف درمان : سر

طب سوزنی چینی میتواند در رفع درد ناشی از میگرن و کلا سردردها موثر باشد.در دو مطالعه بزرگی که انجام گرفت نشان داده شد که افرادی که طب سوزنی چینی انجام میدادند به نسبت افراد دیگر کمتر از سردرد رنج میبردند.

طب سوزنی چینی برای درمان سردرد

 

 

هدف درمان: فیبریومالاژیا

مطالعات انجام شده در مورد چگونگی تاثیر طب سوزنی بر فیبرومالاژیا نتایج متفاوتی داشت.بعضی مطالعات نشان داد که فقط میتواند باعث تسکین درد شود.اما دیگر مطالعات نه!!!مطالعه کوچکی که در کلینیک مایو انجام شد نشان داد که طب سوزنی از دو روش میتواند باعث بهبود فیبرومالاژیا شود:کاهش خستگی و کاهش اضطراب.اما شاهدی محکم برای اثبات این ادعا نیست.

طب سوزنی چینی برای درمان فیبرومالاژیا

 

هدف درمان:درد مفاصل(آرتریت)

موسسه ملی آرتریت و بیماریهای ماهیچه و استخوان میگوید طب سوزنی چینی میتواند به طور عرف باعث بهبود علائم آرتریت شود.همچنین تحقیقاتی نشان داده که طب سوزنی میتواند درد در ناحیه زانو را محو کند.

طب سوزنی چینی برای درمان آرتریت

 

هدف درمان:سندرم تونل کارپال

طب سوزنی برای تسکین درد ناشی از تونل کارپال تست شده و با قرصهای استروئیدی مقایسه شده.محققان در تایوان برای گروهی به مدت یک ماه طب سوزنی انجام دادند که آن گروه نسبت به گروهی که با روشهای معمول تحت درمان بودند بهبودی بیشتری نشان دادند.

طب سوزنی چینی برای درمان تونل کارپال

 

بهبود دندان درد

طب سوزنی چینی باعث کاهش درد دندان میشود.یکی از مواردی که به طب سوزنی چینی خوب پاسخ میدهد همین دندان درد است.که بین شصت و انگشت اشاره باید انجام شود.

طب سوزنی چینی برای درمان دندان درد که در ناحیه بین شصت و انگشت اشاره انجام میشود

ادامه دارد

برچسبها :
یک نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای اسپادان سلامت محفوظ می باشد.بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است.