شپش سر چیست؟نشانه ها،علائم و درمان آن

شپش سر : چیزی که والدین باید بدانند

وجود دانه های سفید روی موی کودکان ، کافیست تا والدین آنها را نگران کند.وجود شپش روی موهای فرزندان ، همیشه باعث نگرانی میشود ولی مطمئن باشید آنها خیلی اوقات بی ضرر هستند.ولی نیاز هست همیشه به فکر سلامت موهای خودتان باشید.
شپش سر چیست؟نشانه ها،علائم و درمان آن-چیزی که والدین باید بدانند.

 

 

شپش سر چیست ؟

شپش سر نوعی حشره ی کوچک شش پاست که محکم به پوست سر میچسبد و از خون انسان تغذیه میکند.هر شپش به اندازه ی یک دانه ی کنجد است .تخم شپش محکم به موها میچسبد و به خاطر اندازه ی کوچکش به سختی میشود آن را دید.
شپش سر چیست؟

 

 

چه کسی شپش سر میگیرد؟

شپش سر بیشتر در بچه هایی که به مکانهای شلوغ مثل پیش دبستانی ، دبستان میروند شایع تر است.بچه ها در این سن بیشتر باهم در ارتباط هستند و ممکن است از کلاه هم استفاده کنند ، یا در بازی موهایشان با هم تماس داشته باشد و … بنابراین بیشتر در معرض گرفتاری اند.همچنین بزرگسالانی که با بچه ها زندگی میکنند ، ریسک بالایی برای مبتلا شدن دارند.
چه کسی شپش سر میگیرد؟

 

 

شپش سر چگونه منتثل میشود؟

شپش سر اغلب از طریق تماس موی سر با موی سر شخص دیگر منتقل میشود.این به شپش فرصت میدهد تا با حرکات خود به موی سر شخص دیگر مهاجرت کند.همچنین شپشها میتوانند مدت زمان نسبتا طولانی روی لباسها زنده بمانند برای همین استفاده از لباس دیگران مثل شال و کلاه میتواند شپش سر را منتقل کند.
شپش سر چگونه منتقل میشود؟

 

 

شپش سر چگونه به نظر میرسد؟

اگرچه شپش سر و تخمهایش خیلی ریز هستند ولی به راحتی با چشم غیرمسلح دیده میشوند.رنگ شپش سر میتواند سفید،قهوه ای یا خاکستری باشد.آنها بیشتر در موهای پشت گردن و پشت گوشها دیده میشوند.تخم شپش سر بیضی شکل است و خیلی سفت به موهای نزدیک پوست سر چسبیده است.
شپش سر چگونه به نظر میرسد؟

 

 

علائم ابتلا به شپش سر

وجود شپش روی موها که به صورت دانه دانه به نظر میرسند میتواند بهترین علامت ابتلا به شپش سر باشد.وجود فقط تخم شپش نمیتواند تایید کننده درگیری با شپش سر باشد.در بیشتر بچه ها ، شپش سر آزار و اذیت زیادی ندارند ولی گاهی اوقات میتواند باعث خارش شدید سر شود.
علائم ابتلا به شپش سر

 

 

ایجاد حساسیت به خاطر شپش سر

خارش مرتبط با شپش سر میتواند به علت وجود حساسیت در ناحیه ی گزش شپش باشد.گزش های مکرر میتواند باعث ایجاد زخم در ناحیه پوست سر شود.اگرچه شایع نیست ولی محلهای گزش میتواند توسط باکتری چرکی و عفونی شود.اگر پوست سرتان قرمز ،متورم و دردناک شده یا گره های لنفاوی گردنتان بزرگ شده ، به پزشک مراجعه کنید.اینها علائم عفونت پوست سر به خاطر گزش شپش است.
ایجاد حساسیت به خاطر شپش سر

 

 

اگر شما به داشتن شپش سر شک دارید:

شپش سر خودش دست بردار نیست.اگر شک دارید فرزندتان شپش سر دارد باید به پزشکتان مراجعه کنید تا آن را تشخیص دهد.لطفا به مدیر مدرسه ی فرزندتان اطلاع دهید تا دیگر بچه ها نیز چک شوند.

 

درمان شپش سر

شما میتوانید از شپش کشها استفاده کنید.شپش کشها میتوانند از عصاره ی گل داوودی و یا ساختگی (سنتتیک) باشند.هر دو نوع بی خطر است.این مواد میتوانند شپشهای سر را بکشند ولی تخمهای آن را نه.دستورالعملهای روی برچسب این مواد را به دقت بخوانید تا نحوه و مدت زمان استفاده از آنها را بدانید.تا یکی دوروز بعد از استفاده ، موها را نشویید.بعد از یکبار استفاده، ۱۰ روز دیگر نیاز است دوباره آنها را استفاده کنید.چون ممکن است شپشهای جدید از تخمهای آنها متولد شوند برای همین نیاز است آنها را نیز بکشید.
درمان شپش سر

 

 

خانه تان را از وجود شپش ها پاک کنید.

اگرچه شپش سر نمیتواند به مدت طولانی در جای خواب زنده بماند ولی بهتر است ملافه هایتان را بشویید.لباسها نیز باید در آب داغ شسته شوند.
خانه تان را از وجود شپش ها پاک کنید

 

درمان خانگی شپش سر

بسیاری از خانواده ها از مایونز، سرکه ی سفید و روغن درخت چای برای درمان شپش سر استفاده میکنند.گفته میشود سس مایونز میتواند باعث خفگی شپشها شود ولی به شرطی که یک لایه ضخیم آن شبانه روی سر مالیده شود و روی آن با کلاه پلاستیکی یا پلاستیک پوشیده شود.البته مواظب باشید پلاستیک فقط روی سر را بپوشاند و روی صورت را نپوشاند.
سرکه نیز میتواند تخم شپش را از موها جدا کند.
درمان خانگی شپش سر

 

استفاده از شانه های مخصوص

شانه های مخصوص شپش سر دارای دندانه های خیلی ریز هستند و میتوانند شپش را از موی سر جدا کنند.این شانه ها اولین بار در مصر باستان استفاده شده.
استفاده از شانه های مخصوص

 

 

افسانه های شپش سر

فکر نکنید شپش سر فقط بچه های با بهداشت بد را درگیر میکند.شپش سر همه ی طبقات جامعه (پولدار و فقیر) را درگیر میکند.حتی بچه های که مرتب حمام میکنند نیز مستعد ابتلا به شپش سر هستند.پس سعی کنید همیشه در هر حال مراقب سلامتی خودتان باشید.
افسانه های شپش سر

 

نظرات

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای اسپادان سلامت محفوظ می باشد.بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است.