تصاوير برتر پزشكي 2012

هر ساله بنياد پژوهش «ولكام تراست» در انگليس، ميزبان رقابت‌هاي تصويري در علم پزشكي است و به آموزنده‌ترزين، جالب‌ترين و از لحاظ فني بهترين تصاوير جايزه اهدا مي‌كند.

به گزارش ايسنا،‌ امسال نيز اين بنياد به بزرگداشت شيوه تصويربرداري و ريزنگاري از ساختارها و طرحهاي غيرمنتظره زيست‌پزشكي پرداخته كه در مجموعه غني آن در لندن به نمايش درآمده‌اند.

از تصاوير برنده اين مجموعه مي‌توان به يك ريزنگار اسكن الكتروني از يك مگس شب‌پره Psychodidae اشاره كرد كه توسط كوين مكنزي از دانشگاه آبردين گرفته شده است. لاروي اين حشره در فاضلابهاي خانگي و سينك ظرفشويي زندگي مي‌كند. پر اين موجود با مژك پوشيده شده كه به آنها يك حالت بيد شكل مي‌دهد.

تصوير ديگر اين مجموعه اسكن الكتروني از بلور كافئين است كه توسط آني كاواناگ ديويد مك‌كارتي به ثبت رسيده است. اين ماده در گياهان به شكل يك حشره‌كش طبيعي عمل مي‌كند.

بلورهاي اصلي به اندازه 400-500 ميكرون بوده اما اين گروه در انتهاي يك بلور بزرگتر شكل گرفته و تنها 40 متر طول دارند. داوران اين تصوير را به دليل چشم‌انداز ناشناس آن انتخاب كرده‌اند.

تصوير ساختار بافت درون برگ يك نهال Arabidopsis Thaliana كه توسط فرنان فدريچي و جيم هاسلوف به ثبت رسيده، يكي ديگر از تصاوير برتر اين مجموعه بود.

تخمكهاي قورباغه وينسنت پاسكو از دانشگاه كمبريج از جمله تصاوير جالب اين مجموعه بود كه به تخمک قورباغه چنگال‌دار آفريقايي Xenopus laevis تعلق داشته و در تحقیقات بیولوژی رشد استفاده دارد.

هر تخمك با هزاران سلول فليكول پوشش پيدا مي‌كند و با رنگ‌آميزي دي‌ان‌اي آبي به نمايش مي‌آيد و همچنين رگهاي خوني تغذيه كننده اكسيژن در تخمك و سلولهاي فوليكول به رنگ قرمز هستند.

تصوير سمبل راديواكتيو آن وستون از موسسه تحقيقات لندن به يك نمونه آغازيان از گونه فيتوپلانكتونها تعلق دارد. اين موجودات درون ديواره‌هاي سخت سلولي زندگي كرده و از اشكال، سوراخها و لبه‌هاي متنوعي برخوردارند. از اين ويژگي‌ها براي شناسايي گونه و نوع آنها استفاده مي‌شود.

قطر اين موجود 80 ميكرون بوده و بسيار شبيه مدل جهاني راديواكتيو به نمايش درآمده است.

غشاي زيستي زيباي فرنان فدريچي و همكاران وي به نمايش ريزنگار كانوني از يك باكتري بزرگ ميله‌اي شكل موسوم به Bacillus subtilis مي‌پردازد كه معمولا در خاك زندگي مي‌كند. اين غشاي زيستي با پروتئين‌هاي فلورسانت مختلف رنگ‌آميزي شده و سپس بطور تصادفي در ظرف آزمايشگاه تركيب شده‌اند.

برنده كلي اين رقابت رابرت لودلو از موسسه نورولوژي كالج لندن با تصوير جراحي مغزي بود كه به نمايش قشر مغزي يك بيمار مبتلا به صرع پرداخته است.

اين تصوير پيش از فرايند قرار دادن الكترود درون جمجمه براي درمان به ثبت رسيده است.

پس از برداشتن چند بخش از مغز اين بيمار كاملا سالم شده و ديگر به حمله دچار نشد.

داوران دليل انتخاب اين طرح را، جزئيات زياد آن عنوان كردند. در اين تصوير ماده خاكستري مغز به رنگ صورتي بوده و عروق كوچك در ميان آنها مي‌درخشند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای اسپادان سلامت محفوظ می باشد.بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است.