بیماری طاعون (مرگ سیاه) و دوران سیاه سلامتی

مرض طاعون ، وحشت ، عجیب بودن سلامتی برای اروپاییان.

در قرن 14 یک بیماری وحشتناک ، آسیا ، اروپا و افریقا را تبدیل به عزاخانه ای بزرگ کرد.مردم به این بیماری " مرگ سیاه " (طاعون ) میگفتند.این بیماری در سال 1340 میلادی از آسیا شروع شد و به افریقا و اروپا هم راه یافت.حلقه هایی قرمز با نقطه ای سیاه در وسط ، روی گردن و بازوی بیماران نمایان بود .تب شدید داشتند و رفته رفته بیماریشان بدتر میشد تا میمردند.
آیا میتوانید ترس مردم از طاعون را تصور کنید؟ فقط در دوسال 25 ملیون نفر در اثر این بیماری یعنی طاعون کشته شدند.در ده سال طاعون اینقدر مردم اروپا را کشت که تقریبا یک سوم جمعیت آن کم شد.حدود یک سوم جمعیت ایران هم کشته شدند.انسان طاعونی همه جا پیدا میشد.بسیاری از خانواده ها کلا از بین میرفتند.روستاها بدون انسان میشدند.ترس و وحشت همه جا را فراگرفته بود.مردم ابتدا درب خانه هایشان را قفل میکردند و از بوی گل استفاده میکردند تا بوی مردگان را دفع کنند.آسمانها از خاکستر اجسادی که گروهی سوزانده شده بودند پر شده بود.مزرعه ها پر از اجساد انسانها بود.با ترس و وحشت موجود هیچ کس حوصله ی کار کردن نداشت.

 

بیماری طاعون
بیماری یک حالت چرخه داشت.در حالی که مردم فکر میکردند امن و امان هستند ، یک دانه ی قرمز روی گردن یک نفر در شهر ناگهان ظاهر میشد و سپس کل مردم شهر را نابود میکرد سپس بیماری از شهر به روستا منتقل میشد و آنجا را هم نابود میکرد.
مردم نمیدانستند موشها ناقل بیماری هستند ، آنها فکر میکردند طاعون مجازات خدا برای گناهکاران است.آنها فکر میکردند اگر انسانی بد باشد حتما طاعون میگیرد و میمیرد.
شهرها بیشترین تلفات را داشتند.مردم شهر بهداشت را رعایت نمیکردند ، زباله هایشان را به درون کوچه پرتاب میکردند.پزشکها و دانسته هایشان ، بهداشت ، اطلاعات پزشکی مردم خیلی ناچیز بود.در این دوران یعنی قرون وسطی ،بر خلاف مسلمانان مردم پولدار و فقیر فرقی باهم نداشتند و حمام نمیکردند ، لباسهایشان را نمیشستند  و کلا بهداشت نداشتند.
در قرون وسطی صابون مردم سفیداب بود،مردم اصلا با مسواک رابطه ی خوبی نداشتند.حتی قبل از شیوع طاعون چیزی که مردم را متعجب میکرد زنده بودن انسانها بود چون اصلا بهداشت را رعایت نمیکردند و سلامتی نایاب بود.
عامل طاعون نوعی باکتری به نام یرسینیا پستیس(Yesinia pestis) است که به وسیله ککها منتقل میشد.همچنین این بیماری به شدت توسط تنفس منتقل میشود.مخزن این بیماری جوندگان هستند.به قولی در قرون وسطی حدود 200 ملیون نفر کشته شدند.

منابع :1.en.wikipedia.org/wiki/Black_Death
      2.  میکروبیولوژی جاوتز
 

برچسبها :
نظرات

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای اسپادان سلامت محفوظ می باشد.بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است.