برای ریفلاکس معده این نوشیدنیها را مصرف کنید

ریفلاکس معده یا اختلال بازگشت اسید معده به مری (GERD) یا سوزش سر دل حالتی است که فرد احساس درد قفسه سینه یا سوزش مری به دلیل بازگشت اسید به درون مری دارد. این حالت دلایل مختلفی دارد. مثلا یکی از علل آن ضعف دریچه متصل کننده معده به مری است. این دریچه از بازگشت محتویات معده به مری جلوگیری می‌کند و ضعف آن سبب بازگشت اسید به درون مری می‌شود و حالتی ایجاد می کند که فرد در ته حلق خود سوزش احساس می کند یا سوزش سر دل احساس می‌کند.

ریفلاکس چیست

برای کنترل علائم این بیماری نیاز است که فرد غذاهایی را که باعث بدتر شدن آن می‌شوند را بشناسد و از آنها اجتناب کند. وقتی فرد غذایی را مصرف می‌کند و دچار ریفلاکس می‌شود باید غذایی را که مصرف کرده است را به یاد بسپارد.

مواردی که ریفلاکس را بدتر می‌کند

یک- مشروبات الکلی

نوشیدن مشروبات الکلی باعث می‌شود دریچه بین معده و مری شل شود در نتیجه اسید و محتویات غذایی به درون مری بازگشت می‌کند. علاوه بر این الکل تولید اسید معده را افزایش می‌دهد که خود آن نیز ریفلاکس را بدتر می‌کند. همچنین نوشیدنیهایی الکلی گازدار سبب تولید حباب و گاز در معده می‌شود که خود باعث نفخ معده شده و در نتیجه اسید به سمت مری رانده می‌شود. 

دو- نوشیدنی‌های کافئین دار

کافئین ریفلاکس را بدتر می‌کند. نوشیدنیهای کافدین دار عبارتند از: قهوه، چای و ماءالشعیر. پس فردی که ریفلاکس دارد باید ین موارد را کمتر مصرف کند یا اصلا مصرف نکند.

سه- شکلات

شکلاتها هم کافئین دارند و هم کاکائو که هر دو سبب بدتر شدن علائم ریفلاکس می‌شود. پس نوشیدنیهای شکلاتی مثلا هات چاکلت و خود شکلات می تواند سبب بدتر شدن ریفلاکس شود.

چهار- آب مرکبات

آب مرکبات مثل آب پرتقال، آب لیمو، آب گریپ فروت و … حاوی میزان زیادی اسید است و مصرف آن سبب بدتر شدن علائم ریفلاکس می‌شود.

 

مواردی که برای بهبود علائم ریفلاکس مفید است

یک- دم کرده زنجبیل

دم کرده زنجبیل

زنجبیل باعث تسکین علائم معده می‌شود و همچنین تولید اسید معده را کاهش می‌دهد. بهتر است دم کرده یا جوشانده زنجبیل با عسل مصرف شود. 

دو- ماست

فراورده‌های لبنی می‌تواند علائم ریفلاکس را تسکین دهد. افرادی که ریفلاکس دارند می‌توانند ماست مصرف کنند. برای شیرینی آن می توان آن را با کمی عسل مخلوط کرد.

سه- شیر

شیر کم‌چرب می تواند علائم را تسکین دهد ولی باید توجه داشت که شیر پر چرب علائم ریفلاکس را بدتر می‌کند. 

روشهایی برای کاهش علائم ریفلاکس

– اگر فرد اضافه وزن دارد باید وزنش را کاهش دهد.

– ترک سیگار

– بلافاصله بعد از غذا خوردن مایعات ننشود و نیم ساعت صبر کند.

– بلافاصله بعد از خوردن چیزی دراز نکشد.

– هنگام خواب سر بالاتر از بدن قرار بگیرد.

اگر فردی علاوه بر سوزش سر دل تنگی نفس، درد قفسه سینه، درد فک پایین و  درد بازو دارد باید به پزشک مراجعه کند چون ممکن است حمله قلبی باشد. 

برچسبها :
یک نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای اسپادان سلامت محفوظ می باشد.بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است.