ایدز چیست ؟ HIV چیست؟

HIV چیست؟

اچ آی وی ، ویروس ایجاد کننده ایدز است و از مخفف Human Imunodeficiency Virus میباشد.
Human : به معنی انسان است.در واقع ویروس hiv میتواند انسانها را درگیر کند.
Imunodeficiency : به معنی کمبود ایمنی است.درواقع hiv باعث باعث تضعیف سیستم ایمنی میشود.ضعف سیستم ایمنی زمینه را برای بسیاری از بیماریهای عفونی مستعد میکند.
Virus :  ویروس که در واقع عامل ایجاد ایدز میباشد.
ویروس HIV شباهت زیادی به ویروس آنفولانزا یا سرماخوردگی دارد.ولی تفاوت HIV با ویروس سرماخوردگی این است که سیستم ایمنی بدن میتواند راحت ویروس آنفولانزا را از بین ببرد ولی برای ویروس HIV اینطور نیست و بدن در دفاع از بدن در مقابل آن ناتوان است.علت ناتوانی بدن در شکار HIV این است که این ویروس خودش را در دسته ای از گلبولهای سفید  (سلولهای T) مخفی میکند.بنابراین سیستم ایمنی نمیتواند آن را شناسایی و منهدم کند.مثل این میماند که در میدان جنگ ، سربازی در دل نیروهای دشمن مخفی شود.ویروس ایدز بعد از مخفی شدن در گلبولهای سفید ، در آنها تولید مثل میکند و آنها را تخریب میکند ، در نتیجه بعد از مدتی کاهش شدید گلبولهای سفید به وجود می آید و بدن را مستعد مبتلا شدن به بسیاری از بیماریهای عفونی میکند.
 ویروس ایدز-hiv

ایدز چیست ؟

AIDS مخفف Acquired Imuno Deficiency Syndrom میباشد.
Acquired : به معنای اکتسابی میباشد.درواقع کسی ایدز را به ارث نمیبرد بلکه از شخصی دیگر وامیگیرد (از طریق خون و نه از طریق دست دادن و …).
Imunodeficiency: یعنی نقص ایمنی.
Syndrome : سندرم به معنای مجموعه ای از علامت و نشانه میباشد. در واقع ایدز یک بیماری واحد نیست بلکه متشکل از چندین بیماری(بیماریهای عفونی) میباشد.

همانطور که در بالا گفته شد ، ویروس ایدز در گلبولهای سفید مخفی میشود و آنها را تخریب میکند در نتیجه تعداد گلبول ها پس از مدتی به شدت کاهش میابد و زمینه را برای ابتلا به عفونتهای فرصت طلب مثل عفونتهای قارچی و باکتریها مهیا میکند.در واقع ویروس HIV باعث مرگ انسان نمیشود ، چیزی که باعث مرگ انسان میشود عفونتهای ثانویه است که سیستم ایمنی ضعیف افراد ایدزی نمیتواند با آنها مقابله کند ، مثلا ممکن است یک سرماخوردگی ساده ، یک فرد ایدزی را از پای دربیاورد.

منشا ایدز کجاست ؟

محققان معتقدند که ویروس HIV از یک شامپانزه در غرب افریقا به انسان منتقل شده.انسانها احتمالا به دلیل شکار شامپانزه ها و خوردن گوشت آنها مبتلا شده اند.
برای مطالعه بیشتر درمورد منشا ایدز : Where Did HIV Come From

نظرات

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای اسپادان سلامت محفوظ می باشد.بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است.